Kuu­lu­mi­sia yhden vuo­den ikään ennät­tä­nees­tä Turun toi­mis­tos­ta

”Olem­me tyy­ty­väi­siä ensim­mäi­sen vuo­den suo­ri­tuk­seem­me tääl­lä Turus­sa ja sii­hen, että toi­min­nan käyn­nis­ty­mi­nen tapah­tui enna­koi­tua nopeam­min. Olem­me pys­ty­neet tar­joa­maan asiak­kail­lem­me Idea­Struc­tu­ran moni­puo­li­sen pal­ve­lu­kat­tauk­sen, mut­ta myös jota­kin aivan uut­ta”, Jyr­ki Alo­nen, Pet­ri Kau­ha­nie­mi ja Kim­mo Läh­des­mä­ki ker­to­vat vuo­den ikään ehti­nees­tä Turun toi­mis­tos­ta.

”Näky­vyyt­tä ja kuu­lu­vuut­ta on tul­lut muka­vas­ti, vaik­ka start­tim­me oli koh­tuul­li­sen varo­vai­nen ja varau­duim­me sii­hen­kin, että ensim­mäi­nen vuo­si oli­si voi­nut olla jopa tap­piol­li­nen täs­sä mark­ki­nas­sa, mut­ta saim­me­kin luon­te­vas­ti jal­kaa oven väliin ja plus­merk­ki­sen lop­pu­tu­lok­sen”, tyy­ty­väi­nen insi­nöö­rit­rio ker­too.

Turus­sa jo 10 hen­gen poruk­ka

Turun toi­min­ta käyn­nis­tet­tiin kol­men koke­neen asian­tun­ti­jan voi­min: Jyr­ki Alo­sen, Pet­ri Kau­ha­nie­men ja Kim­mo Läh­des­mäen, jois­ta Kim­mo jakaa aikaan­sa myös Tam­pe­reen toi­mis­tol­lem­me.

”Ensim­mäi­nen vuo­si on ollut ilah­dut­ta­van vauh­di­kas. Tur­kuun on nous­sut kym­me­nen hen­gen asian­tun­ti­ja­jouk­ko, joka pys­tyy pal­ve­le­maan asiak­kai­tam­me san­gen moni­puo­li­ses­ti niin kor­jaus- kuin uudis­hank­keis­sa­kin. Olen aivan eri­tyi­sen iloi­nen sii­tä, että Kupit­taan raken­ne­suun­nit­te­lu­tii­mi on jo neli­hen­ki­nen. Tuon kokoi­nen tii­mi pys­tyy suun­nit­te­le­maan jo var­sin mit­ta­via koh­tei­ta, min­kä asiak­kaam­me­kin ovat huo­man­neet: raken­ne­suun­nit­te­lu­tii­mim­me on saa­nut hoi­det­ta­vak­seen mie­len­kiin­toi­sia kor­jauk­sen tar­pees­sa ole­via his­to­rial­li­sia koh­tei­ta, mut­ta myös uudis­puo­len koh­tei­ta”, Jyr­ki Jal­li, Idea­Struc­tu­ran toi­mi­tus­joh­ta­ja sanoo.

Miten olet­te kotiu­tu­neet Idea­Struc­tu­raan

”Olem­me oppi­neet hyö­dyn­tä­mään Idik­sen omaa ver­kos­toa, ja teh­neet esi­mer­kik­si Hel­sin­gin toi­mis­ton kans­sa pal­jon­kin kon­sul­ta­tii­vis­ta yhteis­työ­tä, Joen­suun kont­to­ril­ta olem­me saa­neet kus­tan­nus­las­ken­taan apu­ja ja Tam­pe­reen toi­mis­ton kans­sa teem­me sisäil­ma-asiois­sa yhteis­työ­tä – poruk­ka aut­taa mie­lel­lään toi­si­aan yli paik­ka­kun­ta­ra­jo­jen. Mer­kil­le pan­ta­vaa on myös hyvän joh­ta­mi­sen kult­tuu­ri, joka on teh­nyt Idik­seen kiin­nit­ty­mi­sen suju­vak­si, kuten myös muka­va työyh­tei­sö ja kont­to­reil­la val­lit­se­va hyvä fii­lis”, mie­het ker­to­vat.

Olo­suh­de­hal­lin­ta­pal­ve­lu

Turus­sa työs­te­tään par­hail­laan ison lii­ke- ja hotel­li­kiin­teis­tön olo­suh­de­si­mu­laa­tio­ta. ”Kysees­sä on olo­suh­de­hal­lin­ta: kiin­teis­tö koos­tuu pie­nis­tä osis­ta, mut­ta ajan saa­tos­sa tilois­ta on muo­dos­tu­nut iso komplek­si, jon­ka talo­tek­niik­ka on san­gen pirs­ta­lei­nen. Pirs­ta­lei­suus haas­taa LVI-suun­nit­te­li­jan tai­dot: kun olo­suh­tei­ta sää­de­tään pai­kas­sa A, saat­taa olo­suh­teet muut­tua myös pai­kas­sa B, mitä ei halut­tai­si tapah­tu­van. Haem­me tasa­pai­noa sää­det­tä­vyy­den ja ener­gia­te­hok­kuu­den näkö­kul­mas­ta. Sel­vi­täm­me aluk­si, miten kiin­teis­tö on raken­net­tu ja mit­kä ilmas­toin­ti­lait­teet ja auto­ma­tiik­ka ohjaa­vat kuta­kin kiin­teis­tön aluet­ta. Tut­kim­me myös ase­tuk­sia ja nii­den oikeel­li­suut­ta, sekä sää­tö­pel­te­jä ja nii­den toi­mi­vuut­ta ja ohjauk­sia”, Pet­ri ker­too.

”Tämä on Idea­Struc­tu­ral­le­kin uuden­lai­nen han­ke, mut­ta aivan Pet­rin näköi­nen hom­ma: hän tai­taa LVI- ja säh­kö­tek­nii­kan, ja myös auto­ma­tii­kan. Ja mikä paras­ta – meil­lä on nuo­rem­pia asian­tun­ti­joi­ta kas­va­mas­sa rin­ta rin­nan Pet­rin kans­sa ”, Jyr­ki A. sanoo.

Aja­tuk­sia tule­vai­suu­des­ta

”Kehit­tä­mis­ha­lua on, ja halua kas­vat­taa mark­ki­nao­suut­tam­me ja pal­ve­lu­va­li­koi­maam­me vie­lä laa­jem­mak­si. Kau­pun­ki­ra­ken­tees­sa tapah­tuu koko ajan täy­den­nys­ra­ken­ta­mis­ta – Turus­sa on pal­jon kas­vu­va­raa ja olem­me mie­lel­lään muka­na kehit­tä­mäs­sä koti­kau­pun­kiam­me”, Pet­ri sanoo.

”Tavoit­tee­nam­me on val­jas­taa osaa­mi­sem­me ja koke­muk­sem­me pro­jek­tis­sa asiak­kaan hyväk­si ja pyrim­me tuot­ta­maan jär­ke­viä ehdo­tuk­sia, jois­ta asia­kas pys­tyy valit­se­maan mie­lei­sen­sä vaih­toeh­don”, Jyr­ki A. tote­aa.

”Turus­sa näkyy ole­van vauh­ti pääl­lä, ja sen myö­tä tun­nel­mat ovat raken­nusa­lan mol­li­voit­toi­suu­des­ta huo­li­mat­ta toi­veik­kaat – meil­lä on Turus­sa hie­no poruk­ka, joka pys­tyy aut­ta­maan asiak­kai­ta mel­kein­pä hank­keis­sa kuin hank­keis­sa”, Jyr­ki J. sum­maa aja­tuk­si­aan haas­tat­te­lu­tuo­kiom­me lopuk­si.