Kok­ko­lan toi­mis­to nousi uudel­le tasol­le

Idea­Struc­tu­ran Kok­ko­lan toi­mis­to nousi uudel­le tasol­le niin fyy­si­sen sijain­tin­sa kuin hen­ki­sen pää­oman­sa­kin puo­les­ta. Toi­mis­ton tie­to­tai­to vah­vis­tui nel­jäl­lä Insi­nöö­ri­toi­mis­to Nis­si­lä & Cyg­ne­lin koke­neel­la raken­ne­suun­nit­te­li­jal­la. Samal­la toi­mi­ti­lat siir­tyi­vät voo­nin­gin ver­ran lähem­mäs pil­viä.

Syys­kuus­sa Idea­Struc­tu­ran Kok­ko­lan toi­mis­tol­la riit­ti tou­hua ja tohi­naa. Suun­nit­te­lu­töi­den rin­nal­la teh­tiin muut­toa Port Towe­rin nelos­ker­rok­ses­ta pykä­län ylös­päin. Nyt yri­tyk­sen käy­tös­sä on moder­ni avo­kont­to­ri, joka kat­taa koko toi­mis­to­ra­ken­nuk­sen vii­den­nen ker­rok­sen. Muut­to­rum­ba on seu­raus­ta vii­me kevää­nä sol­mi­tus­ta lii­ke­toi­min­ta­kau­pas­ta, jon­ka myö­tä Insi­nöö­ri­toi­mis­to Nis­si­lä & Cyg­nel siir­tyi Idea­Struc­tu­ran omis­tuk­seen. Kau­pan myö­tä toi­mis­ton väki­lu­ku kas­voi nel­jäl­lä rau­tai­sen koke­muk­sen omaa­val­la raken­ne­suun­nit­te­li­jal­la. Idea­Struc­tu­ran alue­pääl­lik­kö Juk­ka Hut­tu­nen on tyy­ty­väi­nen toi­mis­ton uuteen kokoon­pa­noon. Kym­me­neen hen­keen kas­va­nees­sa jouk­ku­ees­sa on sekä rau­tais­ta koke­mus­ta että nuo­ruu­den intoa.

– Osaa­mis­ta­som­me on kas­va­nut var­mas­ti pää­lu­kua enem­män. Sen ver­ran ammat­ti­tai­toi­sia kave­rei­ta saim­me taloon. On hie­noa, että nuo­ret suun­nit­te­li­jam­me voi­vat hui­ka­ta toi­mis­to­ser­min yli ja kysyä neu­voa Suo­men koke­neim­mil­ta raken­ne­suun­nit­te­li­joil­ta, Hut­tu­nen sanoo.

Mukaan uudis­ra­ken­nus­ten suun­nit­te­luun

Eri­tyi­sen hie­noa Hut­tusen ja vie­rei­sen työ­pöy­dän ääres­tä tavoi­te­tun Paul Cyg­ne­lin mie­les­tä on se, että lii­ke­toi­min­ta­kaup­pa moni­puo­lis­ti Idea­Struc­tu­ran osaa­mis­ta. Nyt yri­tys on vah­va teki­jä sekä kor­jaus- että uudis­ra­ken­ta­mi­ses­sa.

– Yhteis­työ on läh­te­nyt muka­vas­ti käyn­tiin. Jo nyt huo­maa, että yhdis­ty­mi­nen on tuo­nut meil­le leveäm­mät har­tiat. Idea­Struc­tu­ra oli jo aiem­min vah­va toi­mi­ja kun­to­tut­ki­mus­ten ja kor­jaus­ra­ken­ta­mi­sen saral­la. Me puo­les­tam­me toim­me muka­nam­me vank­kaa koke­mus­ta uudis­ra­ken­ta­mi­ses­ta, Cyg­nel poh­tii.

– Nyt pää­sem­me vah­vas­ti mukaan nousus­sa ole­vaan uudis­ra­ken­ta­mi­seen, Hut­tu­nen lisää tyy­ty­väi­se­nä.

Tänä syk­sy­nä Idea­Struc­tu­ran Kok­ko­lan toi­mis­ton työ­sar­kaan kuu­lu­vat muun muas­sa Ato­mo-kort­te­lin ja Van­han Mei­je­rin alu­een raken­ne­suun­nit­te­lu­pro­jek­tit sekä Kok­ko­lan kau­pun­gin­ta­lon perus­kor­jauk­sen raken­ne­suun­nit­te­lu.